Saaren pääkylä on White Sand beachilla (Baan Haad Sai Khao), muita hauskoja pieniä kyliä ravintoloineen ja kauppoineen ovat mm. Klong Prao ja Kai Bae. Lähellä on hienoja pikkusaaria, sukellusretkiä ja päiväreissuja voi tehdä vaikka Koh Waille. Lähellä Tropicanaa, Baralia sekä myös Amaria on useita ravintoloita, räätäleitä, paitakauppoja, pikkukylätyyliin.
Suosittelemme Koh Changia rauhalliseen lomanviettoon, sesonkiaika matkustaa on marras-toukokuussa, toisaalta kesällä on ihanan rauhallista.
Koh Chang ei ole mikään massojen kohde! Hotellit ovat suht' pieniä, samoin mantereen puolen lentokenttä, joten chartereita ei ole odotettavissa. Saarella on vielä aitoa ja alkuperäistä luontoa sekä rauhallisia rantoja - viihtyisän upea saari, jos et ole bilehile!
Kesällä on hyvin hiljaista. Sadekuuroja tulee varsinkin yöllä, mutta toisaalta lämmintä riittää ja palvelu pelaa, koska turisteja on vähän.
Jaana on ollut pari kertaa Changilla kesäkuussa ja oli mukavaa kun missään ei ollut tungosta. Pari kertaa ropsautti illalla pienen kuuron, yhtenä yönä oli upea ukonilma.
Hotelleista:
Meillä on Changilla kymmeniä hotelleja listallamme.
Koh Chang jaetaan useaan eri ranta-alueeseen, tässä hotelleja rannoittain, etäisyys lauttasatamasta alkaen lähimmästä rannasta:
Ao Klong Son:
Tasokas Aiyapura Resort & Spa
White Sand Beach, pääkylä:
KC Grande Resort, kiitelty Koh Chang Kacha, Banpu Koh Chang
Klong Prao
Aana Resort, upea Amari Emerald Cove, Barali, Bhumiyama Beach Resort, ihkauusi Dewa Koh Chang, Klong Prao Resort, Koh Chang Tropicana, Panviman, Ramayana, Koh Chang Paradise Resort
Kai Bae:
Nisa Cabana Koh Chang, uusi ja moderni The Chill
Bang Bao Bay:
Dusit Princess Koh Chang, Koh Chang Grand Lagoona, kiva Nirvana Resort
Miten mennä Koh Changille?
Bangkokista pääsee lentäen Tradiin vajaassa tunnissa, siitä sitten parikymmentä minuuttia satamaan ja puoli tuntia lautalla yli. Hotellista riippuu sitten matka satamasta perille saakka, vajaa puolisen tuntia taas.